Zasady skutecznego biofeedbacku

Do przeprowadzenia treningu EEG Biofeedback potrzebna jest specjalna aparatura oraz terapeuta, który będzie nadzorował jego przebieg.

Osoba trenująca za pomocą specjalnej pasty ma podłączone do powierzchni głowy jedną lub więcej elektrod przekazujących sygnały z mózgu do monitora terapeuty, gdzie widoczne są one w postaci poszczególnych pasm fal mózgowych.Zadanie trenującego polega na „sterowaniu” grą przedstawioną na ekranie komputera, za pomocą własnego umysłu, bez użycia klawiatury lub myszki stara się np. utrzymać dużą prędkość jadącego samochodu.

System wychwytuje błędne reakcje umysłu osoby trenującej, co „karze” np. zmniejszaniem obrazu na ekranie, zatrzymaniem gry, bądź wprowadzeniem do gry dodatkowych, rozpraszających motywów (mgła, deszcz itp.).
Kiedy gra się udaje i wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal, trenujący otrzymuje dodatkowe punkty.Tym samym trenujący zawsze wie, kiedy jest skoncentrowany i jego trening przebiega prawidłowo, a kiedy nie.

Uzupełnieniem treningu EEG Biofeedback mogą być treningi Biofeedback GSR lub/i HRV.Trening GSR Biofeedback trwa 10 - 15 minut i ma na celu naukę relaksacji. Urządzenie GSR dokonuje pomiaru przewodności skóry (elektrody umieszczane są na opuszkach palców wskazującego i serdecznego) i podaje informację zwrotną trenującemu. Im bardziej jesteśmy zrelaksowani tym przewodność skóry jest mniejsza. GSR monitoruje i sygnalizuje minimalne zmiany przewodności skóry, co umożliwia trenującemu w sposób kontrolowany zmieniać stan umysłu (rozluźniać się).

Treningi mogą odbywać się z częstotliwością:

1 raz w tygodniu (ilość minimalna dla osiągnięcia efektu),
Im bardziej złożony jest problem, tym ilość potrzebnych sesji do jego rozwiązania będzie większa.
 
umów się na wizytę
Krzysztof Stępniak
KRZYSZTOF STĘPNIAK
TEL. 515-363-368