Czym jest EEG biofeedback ?

EEG Biofeedback to technika terapeutyczna, która wykorzystuje specjalne urządzenia do pomiaru różnych funkcji fizjologicznych, takich jak aktywność mózgu, poziom stresu, tętno, ciśnienie krwi, czy poziom potliwości. Te dane są następnie prezentowane w czasie rzeczywistym pacjentowi, co pozwala mu na nauczenie się kontrolować te funkcje, co może pomóc w leczeniu różnych chorób i zaburzeń, takich jak ból migrenowy, napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, lęk, depresja, czy stres.

EEG Biofeedback poprawia koncentrację, pamięć, przyswajanie materiału przed egzaminem, szybkość myślenia, właściwe planowanie i organizację pracy, a także uczy wewnętrznego wyciszenia i relaksacji.

Terapia ma na celu zmienić nieprawidłowy rozkład fal mózgowych. EEG Biofeedback współpracuje z komputerem, który przedstawia pacjentowi informację zwrotną na temat postępów treningu w formie gry komputerowej czy animacji. W ten sposób zmniejszamy ilość fal elektromagnetycznych, których jest za dużo, a także zwiększamy te, których jest za mało.

Informacje przekazywane są w formie:
 
  • wizualnej - np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot;
  • akustycznej - przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.

 
umów się na wizytę
Krzysztof Stępniak
KRZYSZTOF STĘPNIAK
TEL. 515-363-368